WOŚP 30 Finał!

WOŚP 30 Finał!

WOŚP 30 Finał! 1024 554 admin

„Do końca świata i…”
30 stycznia odbędzie się trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Poznaj historię Orkiestry, która gra nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Cofnijmy się razem do pierwszego finału WOŚP. Początku niesamowitej, często wyboistej ale finalnie cudownej podróży, która trwać będzie do końca świata i jedne dzień dłużej.
Nazwa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstała, a raczej po raz pierwszy została użyta w ferie Bożonarodzeniowe w 1991 roku, w programie telewizyjnym „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” znany również jako „Kręcioła” . Autorem programu był dobrze znanym nam Jurek Owsiak – założyciel fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


źródło: https://www.facebook.com/wosp/photos/pcb.10158200105617414/10158200104602414

Pierwszy finał WOŚP miejsce miał 3 stycznia (niedziela) 1993 roku, a zbiórka pieniędzy była przeznaczona dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Warszawie.
Podczas inauguracyjnego finału udało zebrać się ponad 1,5 milina dolarów, co w przeliczeniu na tamte lata – wyniosło około 2 400 000 zł.
Finał ten przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranej kwocie udało się zakupić 66 150 urządzeń do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce.
Po udanej pierwszej edycji, postanowiono zarejestrować fundację, a data założenia WOŚP przypada na 2 marca 1993 roku. Sami organizatorzy przypuszczali na początku, że zbiórka zorganizowana w 1993 roku będzie jednorazowa. Chyba nikt z nas nie spodziewał się, aż takiego sukcesu. Teraz cyklicznie, co roku w drugą niedzielę stycznia organizowana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz cieszy się wielką popularnością.


źródło:https://www.facebook.com/wosp/photos/pcb.10158200105617414/10158200104547414

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Organizacją Pożytku Publicznego (OPP). Status OPP nadawany jest prze KRS (Krajowy Rejestr Sądowniczy) na podstawie wniosku złożonego przez stowarzyszenie/fundacje, inne organizacje. Status ten obliguje organizacje do składania sprawozdań, aby wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogli uzyskać informację na co zostają wydatkowane pieniądze zebrane przez OPP. Sprawozdanie roczne składa się do Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek ten jest nałożony od 2011 roku.

źródło: https://www.wosp.org.pl/final/historia-finalow/galeria/1735

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie był pierwszą zbiórką organizowaną przez Owsiaka. Akcja zbiórki została rozpoczęta przez Brum, czyli co piątkową audycję Jerzego Owsiaka w Programie III Polskiego Radia. Datki, które spływały, przekazywane były na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Koncert charytatywny zorganizowany pierwszy raz przez WOŚP odbył się wiosną 1992 roku w Ciechocinku. Wystąpił na nim zespół Zdrowa Woda, który wraz z Jurkiem Owsiakiem zagrał wspólny koncert. Kolejną zbiórkę zorganizowano podczas słynnego już festiwalu w Jarocinie.
Trzeba przyznać, że już coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się częścią kultury Polskiej. Koncerty, festyny, imprezy, eventy, biegi, wszystko to organizowane jest w ramach orkiestry. Z roku na rok bite są kolejne rekordy zbiórek, a skala przedsięwzięcia jakim jest finał coraz bardziej zaskakuje.
Z dala od polityki, w imię dobrej sprawy. Przez ten jeden dzień w roku, możemy otrzymać taką ilości empatii, której czasami nie jesteśmy w stanie doświadczyć przez cały rok.
W 2020 roku szacuje się, że co piąty sprzęt w szpitalach podchodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 29 finału WOŚP, którego tematem przewodni brzmiał „Gramy dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy” zebrano kwotę 210 813 830,10 złotych. Jest to kwota 87 krotnie większa porównując pierwszy finał Orkiestry. Kosmiczna kwota prawda?


źródło: https://www.wosp.org.pl/final/historia-finalow/galeria/1451

WOŚP angażuje się też w zbiórki okolicznościowe, jednym z takich przykładów była powódź w 2010 roku. Akcja „Stop Powodziom” była zbiórką jednorazową, mającą na celu zakup sprzętu pomagającego w likwidacji skutków powodzi, która zniszczyła regiony położone na południu Polski. Podczas akcji udało się zebrać 2 644 507,34 złote. Była to jedyna edycja, w której rozdawano niebieskie serduszka.

źródło: https://www.wosp.org.pl/fundacja/historia/galerie/457

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Już 30 stycznia ponownie ujrzymy uśmiechnięte twarze wolontariuszy rozdających słynne już nam serduszka.

źródło: Fot. Marcin Jadziński
Brodnicki sztab prężnie przygotowuje się do 30-stego finału WOŚP. Szereg lokalnych firm udostępniło vouchery, usługi, produkty na licytacje w ramach Orkiestry. Licytacja odbędzie się 30 stycznia w Brodnickim Domu Kultury. Transmitowana będzie w lokalnym programie telewizji Eltronik oraz w formie online na YouTube. Link do licytacji online podany będzie na stronie Brodnickiego sztabu na Facebook’u „WOŚP BRODNICA”.

źródło: Fot. Marcin Jadziński

Dodatkowo, tydzień przed finałem będą Tworzone grupy na komunikatorze WhatsApp. Codziennie o godzinie 18:00 – będą podawane linki do grup, by móc licytować przedmioty. Każdego dnia licytowanych będzie od 5 do 6 przedmiotów.

źródło: Fot. Marcin Jadziński

To nie koniec atrakcji związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Brodnicy. Czeka nas jeszcze między innymi coroczny turniej w Piłkę Nożną na hali OSiR oraz wiele innych wydarzeń. Aby być na bieżąco z wydarzeniami, które będą organizowane podczas 30 finału WOŚP, zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebook’u stworzonego przez WOŚP Brodnica:
https://www.facebook.com/events/2220014921514071/?ref=newsfeed

Pamiętajcie, gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
Siema!