Niezapominany czas na Pojezierzu Brodnickim

Niezapominany czas na Pojezierzu Brodnickim

Niezapominany czas na Pojezierzu Brodnickim 1476 909 admin

Czyli jakie atrakcje nie mogą Cię ominąć w te wakacje – najciekawsze pomysły na spędzenie wolnego czasu w naszym regionie.
Półmetek wakacji przed nami, dlatego też chcemy przypomnieć Wam atrakcje, o których przypadkiem mogliście zapomnieć. Zaparzcie więc swoją ulubioną kawę lub herbatę i wyruszymy wspólnie w podróż po naszym Pojezierzu…

 

KAJAKI

Zacznijmy od klasyki gatunku, czyli spływu kajakowego rzeką Drwęcą. Pierwszą opcję, którą chcielibyśmy wam przedstawić jest trasa Szramowo – Brodnica (która umożliwia zorganizowanie biwaku na „zakolu”) trasa wynosi około 30 km. W Tamie Brodzkiej istnieje możliwość wpłynięcia na jezioro Bachotek, na szlak pojezierza Brodnickiego. Druga trasa zaczyna się w Brodnicy, a kończy w Pustej Dąbrówce, jej długość to około 20 km. Poza spływem Drwęcą, mamy możliwość zanurzenia wioseł na rynnie zachodniej lub wschodniej Pojezierza:
– W przypadku rynny wschodniej to siedem jezior połączonych strugą Skarlanką. Trasa kajakowa jest dość łatwa oraz daje możliwości wpłynięcia na kilka innych jezior znajdujących się na uboczu głównego szlaku. Nad jeziorem Bachotek znajduje się stanica wodna PTTK. Spływy zaczyna się zwykle od jeziora Łąkorz, a kończy przy zamku w Brodnicy (około 45 km).
– Rynna zachodnia uchodzi za mniej popularna, ze względu na przedzieranie się miejscami przez wąskie gardła między jeziorami, a gdy zabraknie w nich wody, jesteśmy zmuszeni do przeciągania lub przenoszenia kajaków. Tu jezior jest siedem, a połączone są Brodnicką Strugą. 20-kilometrowa trasa dedykowana jest dla miłośników kajaków, którzy nie obawiają się napotkania trudności podczas spływu. Meta trasy znajduje się pod wieżą zamku krzyżackiego w Brodnicy.
Można też wykorzystać obie rynny oraz Drwęcę jako pętlę kajakową, ale jej pokonanie wiąże się z wieloma przenoskami. W zależności od pory roku, sprawności i determinacji kajakarzy, Pętlę Brodnicką (ok. 65 km) można pokonać w okresie od 2 do 7 dni. Przy organizowaniu grupowego spływu pomoże Wam lokalna firma, zajmująca się kompleksową organizacją spływów kajakowych.

https://www.facebook.com/WypozyczanieKajakowSplywyKajakowekorsarz

WIZYTA U ALPAK

Świetną atrakcją dla najmłodszych (i nie tylko!) będzie wizyta w alpakarni w Okalawie. Już od samego patrzenia na alpaki, nasz organizm produkuje masę endorfin (Skąd wiemy? Bo byliśmy!). Alpakarnia ma wiele do zaoferowania, zaczynając od spaceru z alpakami, który trwa mniej więcej godzinę, możemy również odwiedzić alpaki i zrobić sobie z nimi „selfie” – taka wizyta zajmuje około 30 minut. Obie formy wizyty są przeznaczone dla grup do 5 osób. W celu zorganizowania zajęć zorganizowanych lub urodzin, należy skontaktować się z bezpośrednio z Hola Alpaca. Pamiętajcie, że wizytę w alpakarni trzeba wcześniej umówić – telefonicznie, przez Messengera lub Instagrama.

Brodnicki Park Krajobrazowy – Nordic Walking

Wizyta w Brodnickim Parku Krajobrazowym, w którym powstało aż 8 rezerwatów przyrody. W tym 3 leśne: Mieliwo, Retno i Jar grądowy Cielęta, 3 rezerwaty torfowiskowe: Stręszek, Okonek i Żurawie Bagno oraz 2 rezerwaty florystyczne: Wyspa na jeziorze Partęczyny Wielkie i Bachotek. Warto odwiedzić ww. zakątki oraz zaczerpnąć świeżego powietrza pachnącego lasem i naturą.
Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy:
– żółta o długości 3,2 km,
– zielona o długości 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym,
– czerwona o długości 8,2 km trasa,
– czarna ok. 10 kilometrowa pętla.
Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami BPK. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre z atrakcji, które na was czekają na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zostały zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi

 

https://www.facebook.com/holaalpacaokalewo

SZLAKI PIESZE I ROWEROWE

Dla miłośników spacerów oraz wycieczek rowerowych, również coś znajdziemy. Na stronie starostwa powiatowego opisano szczegółowo 8 szlaków.
⦁ Szlak niebieski Górzno- Bachotek.
⦁ Szlak zielony Górzno-Łąkorz.
⦁ Szlak żółty Brodnica – Radomno.
⦁ Szlak niebieski Brodnica- Ostrowite.
⦁ Szlak czerwony Brodnica- Łasin.
⦁ Szlak żółty Brodnica- Golub-Dobrzyń
⦁ Szlak rowerowy zielony Toruń – Radomno.
⦁ Rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.
Więcej informacji dotyczących ww. szlaków znajdziecie tutaj: https://www.brodnica.com.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&submenu=25&menu=101&strona=1

JEZIORA

Pojezierze Brodnickie słynie z wielu zbiorników wodnych. Według danych, w naszym regionie jest ponad 100 jezior, by odwiedzić każde z nich, jedne wakacje to zdecydowanie za mało czasu (zakładając, że na jeden zbiornik przeznaczamy jeden dzień). Powstanie jezior jest wynikiem zlodowacenia i późniejszego przesuwania się lądolodu, który pozostawił po sobie silnie pofałdowany teren. Do największych zbiorników pojezierza Brodnickiego można zaliczyć:
Sosno (188 ha).
Płowęż (174 ha),
jezioro Wądzyńskie (170 ha),
Łąkorz (162 ha),
jezioro Głowińskie (131 ha),
Zbiczno (129 ha),
jezioro Ciche (110 ha),
Wysokie Brodno (91 ha),
Niskie Brodno (87 ha),
Mieliwo (81 ha),
Niskie Brodno (87 ha),
Na podium znajdują się:
Wielkie Patręczyny (324 ha),
jezioro Skarlińskie (294 ha),
Bachotek (211 ha),

To tylko nieliczne atrakcje, które znajdziecie na Pojezierzu Brodnickim. Aby odkryć cały potencjał naszego regionu, jeden sezon wakacyjny to zdecydowanie za mało. Dlatego podzielcie się z nami w komentarzach innymi atrakcjami, o których słyszeliście. Gdzie jeszcze warto wybrać się w naszym regionie według Was?

źródła: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk/turystyka/warto-zobaczyc
https://www.portal.brodnica.pl/strona-226-pojezierze_brodnickie.html
http://ibrodnica.eu/pojezierze/
https://brodnica.naszemiasto.pl/pojezierze-brodnickie-oddychaj-bez-obaw-to-zielone-pluca/ar/c7-8562715