Blaski i cienie życia online

Blaski i cienie życia online

Blaski i cienie życia online 1024 554 admin

Sprawdź jak rozsądnie korzystać ze smartphone i być świadomym w sieci. Oto 8 nawyków, które zmienią Twoje życia online.

Detoks od życia online, często ma pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu codziennym. Dzięki takim eksperymentom, możemy wyciągnąć dużo wniosków oraz spojrzeć na życie w sieci z boku. Świetnym przykładem takiego detoksu jest eksperyment Fundacji Dbam o Mój Zasięg, która odłączyła młodzież w wieku szkolnym od życia w sieci (telewizor, komputer, telefon komórkowy) na 3 pełne doby. Eksperyment został przeprowadzony na przełomie 2016/2017 roku. Raport fundacji z badania jest dostępny tutaj: https://dbamomojzasieg.pl/fonoholizm-wsrod-uczniow-2017/
Zanim przejdziemy do pełnego detoksu od życia w sieci, poznajmy kilka porad – jak być bardziej świadomym w sieci:

1. Wyłącz powiadomienia z social mediów

Dzięki wyłączonym powiadomieniom, nie będziesz korzystał z portalów społecznościowych nieświadome. W momencie otrzymania sygnału dźwiękowego powiadomienia lub też wibracji, podświadomie chcemy sprawdzić czego ono dotyczy. Kto dodał nowy post? Czy ktoś do nas napisał? Czy otrzymaliśmy nowe DM (Direct Message) na Instagramie? Czy też nasz ulubiony influencer dodał nowy przepis kulinarny lub nowy odcinek? W momencie kiedy mamy włączone powiadomienia – korzystamy częściej z portali typu jak: Facebook, Instagram, Twitter, Zalando, Snapchat, Youtube czy też TikTok. Dzięki wyłączonym powiadomieniom, nie będziesz korzystał z tych portali po 30 razy dziennie, lecz świadomie, w wolnej chwili. Powiadomienia i wiadomości nie znikną, a my zyskamy czas stracony na bezsensownym, nieświadomym przeglądaniu social mediów, które dodatkowo nas rozpraszają.

2. Usuń zbędne aplikacje

Jeżeli zrobimy rachunek sumienia oraz sprawdzimy ilość aplikacji na swoim smartphonie, to ilu faktycznie korzystamy? Dla przykładu, na moim smartphonie mam zainstalowane 116 aplikacji – z czego na codziennie korzystam z 17. Około 22 pozostałych aplikacji użyje kilka razy w miesiącu. Pozostałych 77 aplikacji prawdopodobnie nie użyje już nigdy więcej. Z czego kilka z nich wymagało dodatkowych opłat (np. Mojo). Usuwając je, zwolnisz dodatkowe miejsce na swoim telefonie oraz usuniesz bałagan, który często rozprasza Twoją uwagę. Pozbędziesz się również zbędnych powiadomień jak i małych, niepotrzebnych subskrypcji.

3. Uporządkuj subskrypcje

Dzięki takim funkcją jak Google Pay, Apple Pay, samo zeskanowanie twarzy lub też odcisk palca pozwoli na subskrypcje w różnych aplikacjach. Sprawdź, czy subskrybujesz usług, z których niekoniecznie korzystasz.

4. Zrób porządek w newsletterach

Jak dużą ilość maili otrzymujesz tygodniowo? Czy większość z nich odczytujesz? Podczas zakupów, czy jednorazowej rejestracji na różnych portalach często klikamy opcję „zaznacz wszystko”, która również obejmuje wysyłkę aktualnych promocji, czyli subskrybujemy newsletter. Czy kiedykolwiek odczytamy wiadomość mailową z tego portalu? Prawdopodobnie nie. Często zgoda na subskrypcję newslettera jest związana z kodem rabatowym na pierwsze zakupy. Pamiętaj, że po zakupach, może wycofać subskrypcję oraz zmniejszyć ilość spamu na swojej skrzynce mailowej.

5. i obserwowanych

Często zaczynamy obserwować nowe osoby na social mediach, ze względu na wydarzenia czy też zainteresowania. Z biegiem czasu, oglądanie story takich osób doprowadza nas do szału. Od obserwuj zbędne osoby, dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, a przy okazji pozbędziesz się negatywnych emocji.

6. Bądź bardziej offline

Funkcjonujemy w świecie, gdzie większość z nas jest non-stop online. Odpisujemy błyskawicznie na wiadomości, reagujemy na komentarze, posty itp. W telefonie robimy dosłownie wszystko. Bycie online w ciągłym stopniu, niestety ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Jakość naszego snu pozostawia wiele do życia, a nasze relacje z bliskimi osobami, często są zaburzone poprzez ciągłe życie w social mediach.
Aby poprawić jakość swojego życia, spróbuj:
Odłożyć telefon na dwie godziny przed snem
Jeść bez telefonu
Usunąć telefon z sypialni
Wychodzić na spacer bez telefonu
Sprawdzać godzinę na zegarku, niż włączyć ekran telefonu, który może łatwo wciągnąć Cię w korzystanie z telefonu

7. Ustaw limity w aplikacjach

Ile godzin spędzasz na Facebook’u, Instagramie, TikToku? Taki raport jest dostępny w ustawieniach aplikacji, dzięki czemu łatwo zweryfikujesz ile godzin dziennie lub tygodniowo spędzasz na poszczególnych appkach. Po zweryfikowaniu statystyk będziesz w stanie określić ilość godzin poświęcanych dla poszczególnych aplikacji. Łatwo zatem obliczyć ile godzin poświęcasz na social media. Uwaga! Statystki nie koniecznie mogą być optymistyczne po podliczeniu godzin poświęconych na nawykowe „scrollowanie”. Ustaw limity korzystania z aplikacji, które pochłaniają Ci jak najwięcej czasu. Nie nakładaj na samym początku zbyt surowego limitu. Spróbuj odjąć od 30 do 60 minut od średniej dziennej. Stopniowo co tydzień, zwiększając limit do docelowej liczby godzin, którą chcesz poświecić na daną appkę.

8. Przydatne PRO TIPY

Czytasz książkę na telefonie? Przerzuć się na czytelnik ebooków lub ustaw tryb samolotowy/nie przeszkadzać podczas czytania książki.
Potrzebujesz motywacji? Aplikacja Forest ochroni Cię przed rozpraszaczami i zmotywuje do skupienia uwagi, nagradzając rozkwitającą rośliną!
Pracujesz na komputerze? Zablokuj powiadomienia lub strony na czas skupienia uwagi na projekcie. Możesz zrobić to w ustawieniach przeglądarki lub przez wtyczki dostępne do niej.

Jeżeli zdecydujecie się na wdrożenie ww. porad w życie, podzielcie się swoimi odczuciami. Czy korzystacie z smartphone bardziej świadomie? Co dało wam wdrożenie porad, a z czym mieliście problem? Czekamy na Wasze komentarze!

źródło: https://www.instagram.com/umiem_w_marketing/