Dzień Kobiet!

Dzień Kobiet!

Dzień Kobiet! 1024 554 admin

Panowie szykujcie kwiaty!
08.03 Dzień Kobiet!

Historia niezwykłego święta, na które na pewno nie narzekają właściciele kwiaciarni. Kiedy pierwszy raz obchodzony był Dzień Kobiet? Kto go ustanowił? Jakie wydarzenia miały wpływ na zapoczątkowanie tego święta?

Dzień Kobiet jest świętem międzynarodowym, obchodzonym od ponad 110 lat. Stworzone zostało przez Socjalistyczną Partię Ameryki, po historycznych zamieszkach i protestach w Nowym Jorku. Samo święto zostało zapoczątkowane przez ruchy robotnicze w Ameryce Północnej oraz Europie. Duże zasługi w powstaniu tego święta przypisuje się sufrażystce Theresy Malkiel. Urodzona 1 maja 1874 rokuw miejscowości Bar (uwcześnie ZSRR, obecnie Ukraina).

W 1891 roku Theresy Malkiel wraz z rodziną przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie w późniejszych latach została przewodniczącą partii socjalistycznej – tam właśnie by zwrócić uwagę na problemy kobiet, pierwszy raz zorganizowała ten szczególny dzień
Coroczne obchodzie święta „Dnia Kobiet” zostało zaproponowane przez niemieckie aktywistki (Clara Zetkin, Kate Duncker, Paula Thiede) podczas posiedzenia generalnego 10 sierpnia 1910 roku „Drugiej Międzynarodówki” (Międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych powstałe w 1889 roku). Dzień Kobiet miała na celu krzewieniu idei praw kobiet oraz budowania społecznego wsparcia dla praw wyborczych kobiet na całym świecie. Większość krajów na całym świecie przyznała prawa wyborcze kobiet po I oraz II wojnie światowej. W Polsce prawa te zostały przyznane 7 listopada 1918 roku, czyli 4 dni przed uzyskaniem Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Pełne prawa wyborcze kobiet wprowadzone zostały 28 listopada 1918 roku.
Dzień Kobiet w Rosji jest obchodzony w sposób szczególny. To właśnie w tym kraju dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 8 marca 1917 roku (wg. kalendarza juliańskiego 23 luty 1997r.) to właśnie kobiety rozpoczęły rewolucję lutową. Protesty, strajki były prowadzone pod hasłem „Chleb i Pokój”. Działania kobiet okazały się skuteczne, ponieważ 4 dni później car Mikołaj II Romanow abdykował.

Po rewolucji październikowej, bolszewicka feministka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji – Od 1965 roku dzień ten w Rosji jest dniem wolnym od pracy. Jest to „upamiętnienie zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizmie i bezinteresowności na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walką o pokój.”

W Rosji często z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet kwiaciarnie są otwarte całodobowo. Nie brakuje również różnych wydarzeń kulturalnych takich jak: sztuki teatralne, wystawy, koncerty. Wszystko to, by uczcić Dzień Kobiet. W historii również zdarzało się, że przesuwano inne dni wolne tak, by w ramach Dni Kobiet Rosjanki miały długi weekend.

Symbolem Dnia Kobiet są goździki oraz tulipany. W tym okresie to właśnie tulipany sprzedają się najlepiej. Również z okazji święta jak i zbliżającej się wiosny można zauważyć dosyć znaczące ożywienie w handlu kwiatami. Poza ww. kwiatami znaczny wzrost sprzedaży możemy zauważyć wśród klasycznych róż, żonkili, irysów, frezji. Co do kwiatów doniczkowych, w tym okresie świetnie sprzedają się: storczyki, hortensje, begonie, guzmanie – opularne również są mini fiskusy.

Niektórzy mówią, że święto kobiet ma w sobie magiczną moc. Mężczyźni starają się docenić wszystkie kobiety ze swojego otoczenia Poprzez obdarowywanie wspomnianymi kwiatami jak i słodyczami. Często obdarowują drobnymi podarunkami koleżanki z pracy, najbliższe kobiety w rodzinie oraz swoje partnerki. Choć te ostatnie mogą zapewne liczyć na większy upominek.
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, męskie grono redakcji The Most życzy Wam, drogie Panie – wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń, codziennego uśmiechu na twarzy, zdrowia realizacji planów prywatnych jak i tych zawodowych.

Źródła: wikipedia, https://nawostok.pl/dzien-kobiet-w-rosji-jak-obchodza-to-swieto-rosjanki/, https://www.money.pl/gospodarka/dzien-kobiet-2021-kwiaty-rozchodza-sie-na-pniu-6614924544100992a.html , https://bielsk.eu/kraj-swiat/31981-dzien-kobiet-2021-ktore-z-kwiatow-sprzedaja-sie-najlepiej