Czyli jak każdego dnia stajemy na wysokości zadania, by pomóc naszym sąsiadom.
Jakie są najważniejsze potrzeby?
Jak aktualnie możemy pomóc?
Jak pomagać odpowiedzialnie?
Ze względu na rosyjską inwazję na dzień 10 marca 2022 roku Ukrainę opuściło ponad 2 300 000 osób. Ponad 1 300 000 obywateli Ukrainy wybrało Polskę jako nowy dom lub też chwilowe miejsce schronienia. Europa mierzy się aktualnie z kryzysem humanitarnym. Cały świat sprzeciwia się agresji federacji rosyjskiej, której powodem jest „demilitaryzacja” oraz „denazyfikacja” Ukrainy. Pretekst ten, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, która panowała na Ukrainie przed rozpoczęciem wojny. Ukraina jest państwem demokratycznym i od 2014 roku dąży w kierunku proeuropejskim.
Ciężko było sobie wyobrazić, że wojna w XXI wieku jest w stanie powrócić na stary kontynent. Życie Ukraińców, z dnia na dzień przeistoczyło się w dramat. Dramat, którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Zmuszeni, by porzucić życiowy dorobek w celu przeżycia. Miliony osób, nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi, a znaczna z nich część, już straciła najbliższych. Jesteśmy świadkami historii, która piszę się na naszych oczach, a młodsze pokolenia będą się o niej uczyć już za kilkanaście lat.
Polska jest również krajem frontowym, w którym aktualnie trwa wojna dezinformacyjna. Rosjanie robią wszystko co w ich mocy, byśmy uwierzyli w ich propagandę. Działania te mają na celu osłabić w nas chęć do niesienia pomocy na rzecz obywateli Ukrainy. W mediach społecznościowych pojawia się pełno fake newsów, dlatego ważnym aspektem w dzisiejszych czasach jest weryfikacja źródeł informacji. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 200 000 prób dezinformacji (źródło: Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych). Internauci masowo zgłaszają prorosyjskie konta, które szerzą fake newsy, co pozwala szybko takie konta blokować.
Na całym świecie nie brakuje również gestów solidarności z naszymi sąsiadami. Poniżej mural, który powstał w Poznaniu, kilka dni po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jest to postać Voldemorta przedstawiająca Putina.
źródło: https://gloswielkopolski.pl/putin-voldemort-nowy-mural-powstal-w-poznaniu-to-gest-solidarnosci-z-ukraina-zobacz-zdjecia/ar/c1-16074119
Mural został kilka dni później zastąpiony podobizną prezydenta Ukrainy jako Harrego Pottera.
źródło: https://gloswielkopolski.pl/nowy-mural-na-hetmanskiej-tym-razem-bohaterem-jest-prezydent-ukrainy/ar/c13-16088715
Polacy licznie zmobilizowali się do pomocy na rzecz Ukrainy. Już od początku wojny zostały uruchomione punkty recepcyjne na przejściach granicznych. W wielu miastach powstały liczne grupy na Facebook’u w celu przeprowadzeniu zbiórek. Zbiórki oczywiście są prowadzone po dzień dzisiejszy. Zbierana jest odzież, żywność długoterminowa, leki, foteliki dla dzieci, wózki, kosmetyki itp… Udostępniany jest również darmowy transport z granicy jak i mieszkania dla uchodźców. Zorganizowano również dla nich ciepłe posiłki na przejściach granicznych. Pomagają instytucje państwowe, straż pożarna oraz OSP, policja, wojsko, lekarze wraz z ratownikami medycznymi, przedsiębiorcy, osoby prywatne. Wiele osób udaję się spontanicznie na granice, by zaoferować transport czy też nocleg.
A jak pomoc wygląda w Brodnicy i okolicznych miejscowościach?
Zbiórki zostały już przeprowadzone m.in. w takich miejscach jak: Smart Office, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej w Szabdzie, I Liceum Ogólnokształcące, Hufcu ZHP Brodnica, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy, Urzędzie Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie, Urzędzie Gminy w Świedziebni i wielu innych.
Poniżej przedstawiamy aktualną mapę prowadzonych zbiórek na dzień 16.03.2022 r.
Do tej pory (stan na 10 marca) w powicie Brodnickim przyjęto 41 Uchodźców wojennych. Z czego 11 z nich zostało przyjętych w ośrodkach tymczasowego pobytu. Kolejnych 30 przyjęto w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” w gminie Zbiczno. Powiat Brodnicki na dzień 11 marca zadeklarowały wojewodzie kujawsko-pomorskiemu, że powiat jest w stanie zapewnić 82 miejsca tymczasowego pobytu. Do listy prawdopodobnie dołączą jeszcze dwa ośrodki, które zapewnią dodatkowo 60 miejsc. Lista prawdopodobnie będzie się powiększać.
„Jak informują służby Wojewody w pierwszej kolejności wykorzystywane będą zasoby lokalowe przygotowane przez administrację zespoloną podległą wojewodzie. Tworzona jest również baza osób prywatnych gotowych przyjąć uchodźców. Do naszego urzędu zgłaszają się osoby prywatne, które deklarują chęć pomocy poprzez udostępnienie mieszkania czy domu. Burmistrz Brodnicy uruchomił w tym celu specjalny nr telefonu 505 220 727, gdzie mieszkańcy Brodnicy mogą zgłaszać chęć bezpłatnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Dane te przekazywane będą do bazy tworzonej przez służby Wojewody. Stworzona baza osób prywatnych gotowych przyjąć uchodźców uruchomiona zostanie w momencie wyczerpania możliwości lokalowych w punktach zakwaterowania wyznaczonych przez Wojewodę. Pod nr telefonu 505 220 727 dzwonić można codziennie od godz. 8.00 do 20.00. Informacje takie można również przekazywać za pośrednictwem ankiety, która została przygotowana dla mieszkańców.
Formularz dla mieszkańców Brodnicy – https://umbrodnica.formularze.org/index.php/e-form/1344.html
Utworzona została również ankieta dla przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy.
Formularz dla przedsiębiorców z Brodnicy – https://umbrodnica.formularze.org/index.php/e-form/1345.html” –
źródło:https://portal.brodnica.pl/aktualnosc-4147-wazne_informacje_dla_osob_chcacych.html
„Dziś Polska robi dla Ukrainy to, czego dla niej samej nikt nie zrobił w 1939 roku”.
To tylko jeden z komentarzy nt. pomocy, którą niesie Polska dla Ukrainy. Mimo codziennych naszych podziałów: politycznych, klasowych, poglądowych, ideologicznych, pokazujemy, że w tych trudnych chwilach nasz naród potrafi się zjednoczyć oraz pomóc. Pamiętajmy, że warto pomagać odpowiedzialnie. Jeżeli chcemy przekazać pomoc w postaci darów, warto zawsze skontaktować się z danym punktem zbiórek w celu ustalenia jakie rzeczy, na dany moment są najbardziej potrzebne.
#SolidarnizUkrainą